Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Sağlık

Bu Masörlerin Dokunuşları Bambaşka

Görmüyor ama parmak uçlarındaki büyü ile dokunuşlarındaki  ahenk sizi kuş misali  uçurabilir. Masaj uzmanı İsmail Ünlü, kendisi gibi görme engelli diğer masör arkadaşları ile birlikte bir masaj merkezi kurdu. Ünlü yurtdışında görme engellilerin en  yaygın mesleği olan masörlüğün Türkiye'de de artması için çabalıyor.

Taksim'de yeni açılan El-Bio Masaj Merkezi'nin farklarından biri çalışan masörlerin bir kısmının görme engelli olması. Behçet hastalığı nedeniyle 23 yaşında görme yetisini kaybeden İsmail Ünlü, kurduğu bu merkezle, yurtdışında yaygın olan görme engelli masörlüğün öncülüğünü yapıyor. Eskiden tur rehberliği yaptığını söyleyen İsmail Ünlü'nün hayatı 23 yaşından sonra farklı bir yönde şekillenmiş: "Turizm görsellik isteyen bir meslek olduğu için, görme kabiliyetimi kaybettikten sonra kendime yönelik uygun bir meslek seçmeye çalıştım. En uygun ve pratik olan masörlüktü. Turizm sektöründe sürekli insanlarla diyalog içerisinde olmam da bana avantaj sağladı. Çünkü masajda insan ilişkileri çok önemli." Altı Nokta Körler Vakfı'nın 1998 yılında açtığı kurslara katılıp masaj yapmayı öğrenen Ünlü, daha sonra yine bu kursta eğitmenliğe başlamış. Şimdi ise kendi yetiştirdiği öğrencilerinin de aralarında olduğu 5 kişilik ekiple El-Bio adı altında hizmet veriyor.

 

Ünlü, merkezi kurma amacını ise şöyle açıklıyor: "Toplumu bu konuda bilgilendirmek ve masajı profesyonel bir şekilde insanlara sunmak istiyoruz. Tabii ki burada sade biz görmezler değil görenlerle de çalışıyoruz. Şu anda 5 kişiyiz ama görüşmeler yapıyoruz ve ekibimiz giderek büyüyecek." Shiatsu'dan aromaterapiye, lenf drenaj masajından bal masajına kadar her türlü masajın uygulandığı El-Bio'daki farklı uygulamalardan biri de ofis masajı. Avrupa'da çok yaygın olduğunu söylediği bu tekniği şöyle anlatıyor İsmail Ünlü: "Ofislere gidip masa başında yapılan bir çalışma bu. Performansı yüzde 60-70 yükseltiyor. Masa başı çalışanlarda sıkıntılar çok oluyor. Ben buna şahidim çünkü aynı zamanda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın masörüyüm."

 

Dünyada ilk kez Klasik müzikle ritmik masaj

Bu arada tamamen kendi geliştirdiği bir masaj tekniği daha olduğunu da ekliyor Ünlü: "Bunun adı ritmik masaj. Bu masaj sırasında kişi bir taraftan müzik dinlerken, diğer taraftan müziğe uygun olarak masaj yapılıyor. Genelde klasik müzik eşliğinde yapıyoruz. Bu yöntemi kendi adıma tescil ettirmek istiyorum." Masaj konusunda eğitim danışmanlığının da verildiği El-Bio'da ücretler ise yöntemine göre değişiyor. 15-20 dakika süren lokal masajlar20- 25 milyon TL. arasında değişirken 1 buçuk saat süren Shiatsu masajı için 90 milyon TL. ödemek gerekiyor. 2 saatlik Thai masajının fiyatı 110 milyon TL, klasik masajın fiyatı ise 50 milyon TL. Tel:(0212) 361 51 67  (Haber :Neslihan Tunç)

 

Değerlendir (Henüz oy almamış)