Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Haberler

Bilerek Sakat Bebek Doğurmak Günah Mı?

Vatan Gazetesi Yazarı Süleyman Ateş'e gönderilen engelliler ile ilgili bir soruyu sizlerle paylaşıyoruz. Soru: Doğuştan sakat bir kızım var. Dört aylık hamileyken test yaptırdım. Doktorum, çocuğun mongol doğma riski olduğunu söyledi. Bebek mongol doğmadı ama sakat doğdu. Bebeğimi aldırsaydım dinimize göre günah işlemiş olur muydum?.. Bile bile sakat bebek dünyaya getirdiğim için bazen onu aldırmamakla kendimi suçluyorum. Ancak bebeğimin karnımda hareketlerini hissettiğim andan itibaren onun hayatına son vermeye yüreğim elvermedi. Evladım için çok üzülüyorum. Her gün ağlıyorum. Bu acıya dayanamıyorum. İnsan içine çıkamıyorum. İçim yanıyor, yüreğim sızlıyor. Dinimizde dünyaya sakat olarak gelmekle ilgili bilgiler var mı? (Ayşe Çakıcı)

Cevap: Bebeğinizi aldırmamanız günah değil, tam tersine çok doğru ve sevap bir şey olmuş. Zaten dört aylık bir bebeği aldırmak cinayet olurdu. Allah sizi de o çocuğu da denemektedir. Dünyada çektiği sıkıntı çocuğun manevi yükselmesine, cennette yüksek makama ermesine vesile olacağı gibi sizin de manevi derecenizi yükseltecektir. Siz bebeğinizin sakat olmasından üzülmeyin, sıkılmayın, utanmayın. Gönlünüz rahat olsun.

Kendinizle onur duyun, böyle bir çocuğu dünyaya getirme zahmet ve külfetine, sıkıntısına katlandığınız için Allah sizi ödüllendirecektir. Buna emin olun ve Allah tarafından denenmekte olduğunuzu unutmayın. Sabredin, insanların değil, Allah'ın değerlendirmesine önem verin. Böyle yaparsanız ne mutlu size!

 

Değerlendir (1 oy, ortalama 5.00 yıldız)