Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Oya Tekin

oyatekin@gmail.com

Askerde Çürük, Cetvelde Engelli Olmayan Cüceler

Oya Tekin

2010 yılında çıkan yasayla engelli oranlarıyla birçok engelli mağdur olup pek çok hakkını kaybetti. Bu konuda iyleştirici bir çalışma yapılmazken Akondroplazi hastalığı olanlar ise bu cetvelin hiçbir yerinde yer almıyor.

Halk arasında cücelik olarak bilinen bu durum hem toplum tarafından hem de sağlık açısından kişiye dezavatajlar yüklerken devletin onları özürlü cetveli içerisine almamasının nedeni ise bilinmez.

Oysaki aynı devletin Türk Silahlı Kuvvetleri Akondroplazi hastalığı olanları askerlikten muaf tutuyor.

Yani Türk Silahlı Kuvvetleri çürük raporu veriyor, bu hastaları engelli olarak görüyor.

Peki, Sağlık Bakanlığı dezavantajlı olan bu grubu niçin engelli saymıyor?

Yurt dışında aynı durumda olanlar engelli sayılırken bizim ülkemizde neden engelli sayılmıyor?

Çok daha vahimi Hindistan gibi yeni gelişmekte olan bir ülkede bile kısa boy engelli sayılıyor.

Hindistan’da boy kısalığına ilaveten başka iskelet sistemi, vb hastalıklarla ilgili rahatsızlıkların özür oranı da toplumun boy ortalamasına endeksli alınan rapora eklenerek veriliyor.

Biz de ise listede adı geçmediği için insanlar rapor alamıyor.

Oysaki Akondroplazi tek başına boy kısalığı değildir.

FGR3 genindeki mutasyondan kaynaklanan, kalıtsal bir cücelik tipi olan bu rahatsızlığa bağlı olarak günlük yaşamda da pek çok dezavantajla karşı karşıya kalıyorlar.

Otobüse binerken zorluk çekiyorsa, asansörün tuşlarına uzanamıyorsa; o kişi fiziksel olarak pek çok sorun yaşamaktadır yani bir kolu olmayan, tekerlekli sandalye kullanan engelli gibi toplumun sağlamlara yönelik mimarisine ayak uyduramamaktadır bu yüzden engelli sayılmalıdırlar.

Üstelik bu durumlarıyla toplum tarafından hor görülüp alay edilmektedirler.

Ayrıca yine Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık heyetleri bazı Akondroplazi hastalarına engelli raporu verip, bazılarına vermeyerek çifte standart uyguluyor. Çünkü birçoğunun fiziki rahatsızlığı da bulunuyor. Fiziki rahatsızlıkları sebebiyle rapor alırken boy kısalığı cetvelde tanımlı olmadığı için alamıyorlar. Bu durumda da kendi içlerinde ayrımcılığa uğramış oluyorlar.

Ve yine toplumda cüce vali, kaymakam, hâkim hiç gördünüz mü? Çünkü kamu kuruluşları bir cüceyi normal haliyle asla almıyor bu yüzden oralarda birer engellidir.

Ancak EKPSS’ye ( Engelli Kamu Sınavı ) giremez, vergi indirimden yararlanamaz, kısaca engellidir ama engelli haklarından yararlanamaz çünkü devletin özürlülük cetvelinde yeri yoktur.

Tüm toplamda olaya baktığımız zaman Türk Silahlı Kuvvetleri’nde askerlikten muaftır, vali, kaymakam olamaz, iş ararken zorluklar yaşar, toplum tarafından alay edilir, hor görülür, çoğu toplumun bakışları yüzünden evinden çıkamaz, fiziki sebepleri yüzünden zorluklar yaşar ama engelli olarak görülmez. Sağlam da değildirler.

Peki neden?

Gelişmiş ülkeler gibi hatta gelişmemiş ülkeler gibi Akondroplazi hastalığı da engelli sayılmalı o ülkelerdeki gibi kişinin boyu toplumun ortalamasına göre ne kadar kısa ise o kısalık oranında da özür oranı belirlenmelidir.

Bu konunun bir an önce Sağlık Bakanlığı tarafından yeniden gözden geçirilmesi Akondroplazi hastalarının mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Böylece kurumlar arası ayrımcılıkta Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı yeni bir düzenleme ile kalkacaktır aksi taktirde Akondroplazi hastaları ne sağlam ne de engelli olarak hayatlarına devam edeceklerdir.

Bu da devletin onlara uyguladığı bir ayrımcılık olarak anayasaya aykırıdır.

Bir insan ya sağlamdır ya da değildir.

İkisinin ortası bir yaşam anayasal hak olamaz.

28.03.2016

 

Twitter: @oyatekin

Not: Burada yazılan tüm yazılarım elektronik imza ve zaman damgası güvencesi altında yasal hakları korunmaktadır. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilmeksizin izin alınmadan kullanılamaz.

Değerlendir (Henüz oy almamış)