Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

Asansörde Minik Pelin’in Kolu Koptu

Resim: Hastanede ameliyat sonrası Pelin yatakta yatıyor anne ve babası da ayakta yanıbaşına duruyorlar.

9 yaşındaki Pelin’in, asansörde sıkışan kolu omzundan koptu. Komşuların buzla korudukları kol, Akdeniz Üniversitesi’nde 6 saat süren bir ameliyatla başarılı şekilde yerine dikildi.

Antalya’da, Şeyma ve Cemal Leyman çiftinin 3 çocuğundan Pelin Leyman (9), önceki akşam 18.30 sıralarında iki kuzeniyle birlikte ekmek almak için markete gitti. İlköğretim okulu öğrencisi Pelin, dönüşte elinde poşetle asansöre bindi. Kapı kapandığı sırada elinde salladığı poşeti dışarıda kalan küçük kız, kurtulmak için hamle yaptı.

Çok kan kaybetti

Bu sırada asansör hareket edince Pelin’in kolu kabinle duvar arasına sıkıştı. Hızla yukarıya çıkan kabin, kızın sol kolunun omuz hizasından kopmasına neden oldu. Aşırı kan kaybeden kız, ailesi tarafından otomobille Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Komşular da ambulans gelinceye kadar kolu buzlarla korumaya çalıştı. 112 Acil Servis ekipleri kopan kolu alıp hastaneye yetiştirdi. Burada bir saat bekletilen kız, geçen günlerde Türkiye’nin ilk çift kol naklinin yapıldığı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü. Pelin Leyman’ın kolu, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin yaptığı yaklaşık 6 saat süren ameliyatla yerine dikildi. Ameliyatta 20 ünite kan kullanıldı.

Anne-baba başucunda

Doç. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin geceyi ameliyathanede geçirerek gerçekleştirdiği başarılı operasyon sonrası Pelin normal servise alındı.

02.09.2010 - DHA

Değerlendir (1 oy, ortalama 5.00 yıldız)
Yorumlar
Sevgi ile
Dikkat etmek gerek
Hep korkmuşumdur asansörlerden ve çocukları olan daireler mutlaka güvenlik kapısı yaptırmalııı ve asla göz ardı etmemek gerek peline geçmiş olsun.