Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Haberler

Ankara’da İşitme Engellilere İşaret Diliyle Tiyatro Gösterisi Sahnelendi!

Resim : Lokman Hekim Akay Hastanesi doktorları sahnede tiyatro oyunu sahneliyor.

Başkent Ankara’da bir ilk gerçekleştirildi.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün desteklediği, Ankara Lokman Hekim Akay Hastanesi doktorlarının sahnelediği "Handan'ın Kısmeti" adlı oyunu, işitme engelliler işaret diliyle izledi.

Hasan Öztürk'ün yazdığı, Tarhun Yosunkaya'nın yönettiği oyun, Devlet Tiyatroları 75. Yıl Sahnesi'nde tiyatroseverlerle buluştu.

Oyun, işitme engellilere işaret diliyle aktarıldı. Devlet Tiyatroları 75. Yıl Sahnesi oturma düzeni de işitme engelli izleyicilere göre ayarlandı.

Pek çok işitme engellinin, sahnelen oyunlardaki diyalogları duymadıkları için tiyatroya gitmeyi tercih etmediklerinden yola çıkılarak hazırlanan "Handan'ın Kısmeti" adlı, Osmanlı döneminde geçen bir olayın anlatıldığı tiyatro gösterisine, işitme engelliler ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Tiyatro gösterisinden günler önce "Handan'ın Kısmeti" adlı oyunun DVD'si işaret dili tercümanlarına verildi.

İşaret dili tercümanları yaklaşık on beş gün süreyle oyunda geçen diyalogları ve konusunu işitme engelli seyircilere aktarmak için çalıştı.

İlk gösterisi beğeniyle izlenen Lokman Hekim Akay Hastanesi doktorlarının sahnelediği "Handan'ın Kısmeti", işaret dili tercümanlarının eşliğinde oynanmaya devam edilecek.

09.01.2019 - eyh.aile.gov.tr

Değerlendir (Henüz oy almamış)