Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Sağlık

Ankara Şehir Hastanesinde İlk Organ Nakli Yapıldı

Resim : Ameliyat yapan doktorlar.

Avrupa'nın en büyük, dünyanın tek seferde yapılan 3'üncü büyük hastanesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde ilk organ nakli yapıldı.

Ağabeyinin donör olduğu karaciğer kanseri hastası Eşref Demirtaş, hastanenin ilk karaciğer nakli hastası oldu.

Demirtaş, 4 ay önce soğuk algınlığı şikayetiyle hastaneye başvurduktan sonra, yapılan tetkiklerde karaciğer nakli olması gerektiğini öğrendiğini anlattı.

"Hastalığımı tesadüfen öğrendim. Bir anda acilen karaciğer nakli olmam gerektiği, az zamanımın olduğu, ciğerimin bittiği söylendi. Bunun üzerine hemen nakil için arayışa başladık."

6 kardeş olduklarını ve kardeşlerinin hepsinin kendisine karaciğerini vermek için gönüllü olduğunu belirten Demirtaş, "En büyük ağabeyimin dokuları uyumlu oldu. Hocalarım ve ağabeyimin sayesinde hayat buldum. Diğer kardeşlerim de gönüllü oldu. Ağabeyimin olsa ben de hiç düşünmeden verirdim. Hastanede ilk nakil olmak da benim için bir şans oldu" dedi.

Onkoloji binası 610 yatak ve 25 ameliyathane kapasitesine sahip

Onkoloji Başhekimi Prof. Dr. Ercan Yeni, organ nakillerinin canlı ya da kadavradan yapıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Ankara Şehir Hastanesi birçok hizmette olduğu gibi organ naklinde de öncü olacak. Bu alandaki dağınıklığı giderecek. Kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek nakilleri yapılacak. Ekiplerin de birbirine katkısıyla, çok daha güzel bir hizmet verilecek."

Ankara Şehir Hastanesi bünyesinde hizmet veren Onkoloji binasının 610 yatak ve 25 ameliyathane kapasitesine sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Ercan Yeni, medikal onkoloji, hematolojinin yan dalları, genel cerrahi alanlarında da hizmet verileceğini anlattı.

"Türkiye'de 4 organ naklinin yapıldığı tek merkez"

Organ Nakli Müdürü Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı ise şunları söyledi:

"Türkiye'de şu anda kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek naklinin aktif olarak yapıldığı tek merkez Ankara Şehir Hastanesi'dir. 15 gün önce taşındık. Nakil ruhsatlarımız tamamlandıktan sonra ilk karaciğer naklini de gerçekleştirdik."

Organ nakillerinin sadece bir birimin yaptığı işlem olmadığını belirten Bostancı, özellikle bir karaciğer naklinde 18 alandan destek aldıklarını söyledi.

Ankara Şehir Hastanesinin 4 bin yatağa ve 700 yoğun bakım ünitesine sahip olduğundan bahseden Bostancı, "Bizim için önemli olan iki helikopter pistimiz var. Bir yerden organ alındığı zaman direkt hastaneye helikopter inme imkanına sahip. Otelcilik hizmetleri ise Avrupa ve Amerika'daki örneklerinden çok daha iyi seviyede" dedi.

Şehir Hastanesinde iki böbrek naklinin yapıldığını söyleyen Bostancı, yabancı hastalarla ilgili de sırada bekleyen Uygur Türkleri'nden, Afganistan'dan, Suriye'den ve Kırgızistan'dan grupların bulunduğunu belirtti.

39 bin metrekare alana kuruldu

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, bünyesinde dünyanın en büyük acil servisini de barındırıyor. 39 bin metrekare alana kurulan Şehir Hastanesinin acili, günlük 6 bin hasta kapasitesine sahip.

Hastaların doktorlar tarafından karşılandığı hastanede şikayet ve durumlarına göre hastalar, yeşil, sarı ve kırmızı kodlu gözlem ve tedavi odalarına yerleştiriliyor.

Acil serviste yeşil ve sarı kodlu hastalar için toplamda 12 yataktan oluşan 12 ayrı gözlem ve tedavi odası bulunuyor.

Son teknoloji cihazlar bulunuyor

Acil servis 4 bölümden oluşuyor. Ayakta gelen hasta ile ambulans girişleri farklı noktalardan yapılıyor. Kademeli olarak çocuk acil servis ve kadın doğum acil servis bölümleri de hizmete girecek.

Ankara Şehir Hastanesi acil servisinde sadece acil hizmeti verecek son teknoloji röntgen, tomografi, MR, ve ultrason cihazları da yer alıyor.

Serviste hastalara 10 öğretim görevlisi, 10 acil tıp uzmanı ve 30 acil tıp asistanı olmak üzere 50 hekim ve yüzlerce sağlık personeli hizmet veriyor.

14.03.2019 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)