Adalete Erişime "Bir İşaret" Yeter

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Araştırma Geliştirme Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre İstanbul'da 14.090 işitme ve konuşma engelli vatandaşımız yaşamakta olup, adalete erişimde hangi sorunları yaşadıkları bilinememektedir. Bu konuda yapılmış herhangi bir saha araştırması bulunmamaktadır.

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği'nin "Bir İşaret Bin Umut" projesi işitme ve konuşma engellilerin adalete erişimlerine katkı sağlamayı hedefleyen bir proje olup Eşit Haklar İçin İzleme Derneği Engellilerin Adalete Eşit Erişimleri Projesi Alt Hibe Kapsamında desteklenmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın (AÇSB) Araştırma Geliştirme ve Proje Daire Başkanlığı’ndan aldığımız 15.12.2017 tarihli verilere göre bölgemizde (İstanbul) 14.090 kişi işitme, 6 kişi denge bozukluğu, 3.138 kişi dil ve konuşma, 63 kişi konuşma ve işitme sorunu yaşamaktadır. Bölgemiz için AÇSB bünyesinde 1 (Bir) işaret dili tercümanı görev yapmaktadır.

"Bir İşaret Bin Umut" projesi kapsamında, işitme ve konuşma engellilere özel olarak hazırlanarak sade formlar ile işaret dili tercümanı desteğiyle anketler uygulanacak, anadilleri olan işaret dilinde savunma ve tanıklık gibi yasal hakları öğretilecektir. Bilirkişi işaret dili tercümanlarına, 16 saatlik Sertifikalı Ceza Hukuku Bilinci Eğitimi verilecektir. Sahada edinilen deneyimler karar vericilerin, alandaki STK temsilcilerinin ve akademisyenlerin katılacağı bir çalıştayda değerlendirilecektir.

Bu çalıştayda sunulan çözüm önerileri ve sorunlar bir raporda toplanacaktır. Bu rapor başta Cumhurbaşkanlığımız olmak üzere Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi ilgili kurumlarımıza gönderilerek işitme ve konuşma engellilerin adalete erişimleri için gerekli önerilerin hayata geçmesi talep edilecektir. Ayrıca projede hedef kitlenin ilgisini çekmek için, işaret dili tercümanlı tanıtım filmi ve Türkiye'de ilk defa erişilebilir yasal haklar broşürü hazırlanacaktır. Broşürdeki yazıları anlayamayan işitme engelliler, karekod okutarak işaret dili tercümanlı yasal haklar videosuna ulaşacaktır. Proje logosundaki eller Türk İşaret Dili'nde tercüman işaretini simgeliyor. Dairenin çevresindeki kırmızı renk ceza davalarına, yeşil renk ise hukuk davalarına ve ellerin bulunduğu siyah renk ise tüm renklerin kaynaşıp erimesinden oluşan adalet kavramına gönderme yapmaktadır.

Halen devam eden proje kapsamında yapılan saha çalışmalarında şu ana kadar tespit ettiğimiz sorunlar halen değerlendirilmektedir.

 

10.12.2018 - Yaşadıkça