Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

Acıbadem'de Spastisite Konseyine Alınan Zeynep İçin Ümit Doğdu

 

10.02.08 - Dünya Özürlüler Günü'nde Zaman Gazetesi'nde CP'li Zeynep Tunca'nın sağlık durumu, Kozyatağı Acıbadem Hastanesi'nde 8 doktordan oluşan spastisite konseyinde değerlendirildi. Fizyoterapist Dr. Özcan Kalkan, Zeynep'e 9 ay boyunca çok yoğun fizyoterapi yapıldıktan sonra gelişim durumuna göre yürüyebilmesi için ameliyat edilebileceğini söyledi.,

 

1995'te sorunlu bir operasyonla dünyaya gelen Zeynep, geçirdiği havale nöbetleri yüzünden zihin ve bedensel engelli olarak büyümüştü. Yardımsız yürüyemiyor, konuşamıyor, çevresini algılayamıyordu. Reyhan ve Aytekin Tunca çifti Zeynep'i çeşitli sağlık kuruluşlarına götürmüş, ancak tedavide ilerleme sağlanamamıştı. Ekonomik sıkıntılar yüzünden 7 yıldır doktor yüzü görmeyen Zeynep'in omurgasında eğrilik, dizinde ve ayağında yapısal bozukluklar vardı. Gazetemizde Zeynep'in hikâyesi yayınlandıktan sonra Acıbadem Hastanesi devreye girdi. Zeynep öncelikle Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Uğur Işık tarafından muayene edildi. Teşhis konulabilmesi için gerekli tahliller yapıldı; elektroensefalografi (EEG) ve bilgisayarlı beyin tomografisi (MR) çekildi. Hastane bünyesinde 15 günde bir toplanan spastisite konseyine alınan Zeynep'in durumu burada 8 doktor tarafından incelendi. Zeynep'in şu anki sorunları ve bundan sonra yapılması gerekenler ile ilgili bilgi veren fizyoterapist Dr. Özcan Kalkan, "Zeynep'e şu anda yaşı itibarıyla spastisite cerrahisi uygulayamayız. Ortopedi cerrahisinde ise amacımız çocuğu ayakta tutmak. Ancak bunun için önce çok sıkı rehabilitasyon yapılması gerekiyor. 9 ay boyunca günde en az 4 saat gerçekten çok iyi egzersiz yaptırılarak gelebileceği durumu görmemiz lazım." dedi. Dr. Kalkan, beyindeki sağlıklı olan bölgenin kapasitesinin gelişmesi için Zeynep'in zihinsel eğitimine de önem verilmesini istedi.

 

Spastik çocukların tedavisinde rehabilitasyona çok erken başlanması ve ara vermeden devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Kalkan şöyle konuştu: "Erken dönemde iyi bir ekip çalışması gereklidir. Zamanında yapılacak küçük müdahaleler ileride yapılması gereken büyük müdahalelerin önüne geçer. Özellikle 0-3 yaş döneminde bir uzman kontrolünde doğru bir şekilde fizik tedavi uygulanan çocukların cerrahi tedavisinde de başarı oranı artıyor. Fizik tedavi süreci ne kadar erken başlarsa çocuğun sağlığına kavuşması o derece çabuk gerçekleşiyor. Elbette fizyoterapi ile spastisiteyi yok etmek mümkün değil; ama rehabilitasyonla azaltmak mümkün. Fizyoterapi bebeklikten itibaren uygulanabiliyor. Bu noktada ailelere de büyük görev düşüyor."

 

Zeynep'in sağlık durumu hakkında yeterli bilgi alan anne Reyhan Tunca, tedavisi için elinden geleni yapacağını söyledi. Tunca, "Yıllardır kızıma nasıl bakacağımı, onu nasıl eğiteceğimi bilmeden kendi başıma uğraşıyordum. Şu anda en azından sağlık durumunu ve onun için neler yapabileceğimi biliyorum. Bu 9 ay bizim için çok önemli. Kızım için elimden geleni yapacağım." diye konuştu.

 

Spastik çocuklar, konseyde ücretsiz muayene ediliyor

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Beyin Cerrahisi Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Memet Özek ve ekibinin başlattığı "Spastisite Konseyi" sayesinde aileler, çocuklarını aynı anda 5 farklı branştan 8 doktora muayene ettirme hizmetini ücretsiz olarak alabiliyor. Konseyde çocuk ve beyin cerrahisi uzmanı iki hekim, iki ortopedi uzmanı, iki çocuk nörolojisi uzmanı, fizyoterapi ve radyoloji olmak üzere 8 hekim, aynı anda muayene ve değerlendirmede bulunuyor. Konseye çocuklarını getirmek amacıyla telefonla başvuran ailelerden, çocuklarının tıbbi öyküsü, filmleri, yapılan incelemeler ile ilgili detaylı bilgi alınıyor. 15 günde bir cumartesi 09.00-11.00 saatleri arasında gerçekleştirilen konseye aileler çocuklarını da alarak geliyor. Konseye katılan 8 doktor da dosyayı aynı anda inceliyor. Yapılan tüm incelemelere, testlere, uygulanan tedavilere bakılarak bir sonuca varılıyor. Prof. Dr. Memet Özek, konseyin amacını şöyle anlatıyor: "Hasta için biz bir şey yapabilir miyiz? Farklı disiplinlerden uzmanların görüşleri bu nedenle büyük önem taşıyor. Çünkü spastisite tek bir branşın işi değildir ve bir ekip işidir."

 

 

Değerlendir (Henüz oy almamış)