Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Spor

Abdulkadir Muhittin Doğan Başarısıyla Engelini Aştı

Resim : Abdulkadir Muhittin Doğan, boynunda duran Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası'nda kazandığı madalyayı mutlulukla elinde tutuyor.

Doğuştan sol kolundan engelli 14 yaşındaki Abdulkadir Muhittin Doğan, katıldığı ilk yarış olan Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası'nda 2 altın, 1 gümüş madalya kazandı. Genç sporcu, Akdeniz Oyunları'nda da madalya almayı hedefliyor.

 

Konya'da Zeliha ve Lütfi Kulluk İlkokulu 8. sınıf öğrencisi Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğuştan sol kolunun dirsekten sonraki bölümünün olmadığını söyledi. Küçüklüğünden itibaren suyu çok sevdiğini, ailesinin de bu ilgisini görerek kendisini yaz tatillerinde yüzme kurslarına gönderdiğini belirten Doğan, şunları kaydetti:

 

“Yüzmeye çok ilgim vardı. Suyu çok seviyordum. 4 yaşında yüzmeye başladım. Engelim, günlük hayatta bazı işlerimi yapmama engel oluyor. Mutlaka birilerinin yardımına ihtiyaç duyuyorum. Ailem ve okuldaki arkadaşlarım benim en büyük destekçilerim. Suya girdiğimde, yani yüzerken diğer insanlardan bir farkım kalmıyor. Hiçbir engelim yokmuş gibi hareket ediyorum. Her şeyi rahatlıkla yapabiliyorum.”

 

“Bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum”

 

Yıllar geçtikçe kurslardaki hocalarının yeteneğini ortaya çıkardığına işaret eden Doğan, ilk kez İstanbul'da 2–3 Mart'ta gerçekleştirilen Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası'na Konya'dan ferdi olarak katıldığını dile getirdi. Doğan, şampiyonada başarılı sonuçlar aldığını ifade ederek, “İlk yarışımdı. Çok çalışmıştım. Sonuçta güzel bir derece elde ettim. İki birincilik, bir ikincilik madalyası aldım. Şimdiki hedefim Akdeniz Oyunları. Başarılı olabilmek için çok sıkı çalışıyorum. Uluslararası oyunlarda bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum” diye konuştu.

 

Kendisi gibi engelli olanlara da seslenen Doğan, “Benim gibi engelli olan kardeşlerime diyorum ki; mutlaka bir spor ya da faaliyete katılın. Oturduğunuz yerde durmayın” dedi.

 

“Michael Phelps'i örnek alıyor”

 

Yüzme öğretmeni Gülşah Baloğlu da Doğan'ın çok azimli bir sporcu olduğunu, kendilerinin de sürekli ona destek verdiklerini anlattı. Baloğlu, “Bu başarı; engel tanımayan bir başarı. İçinde büyük bir şampiyonluk hedefi var. Kendisine Amerikalı dünyaca ünlü yüzücü Michael Phelps'i örnek alıyor” ifadelerini kullandı.  Baba Metin Doğan ise yıllarca Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde yaşadıklarını, 17 Ağustos depremi sonrasında Konya'ya yerleştiklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Oğlum, engelinin kendisine engel olmadığını görünce yüzme sporuna yöneldi. İlk katıldığı yarışlarda büyük başarı elde etti. Bu başarının önümüzdeki yıllarda artmasını, Abdulkadir'in milli takımda ülkemizi temsil etmesini hedefliyoruz.”

 

14.03.2013 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)