Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Sağlık

7 Kez Anne Olmayı Denedi: Sorun Bağırsaklarında Çıktı

Resim : Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Murat Bozkurt, hamile olan Özlem Sucu'ya ultrason kontrolü yapıyor.

2 yıl boyunca 6 aşılama ve 1 tüp bebek tedavisi başarısız olan Özlem Sucu, sorunun bağırsaklarında olduğunu öğrenince şaşkına döndü. Operasyonla bağırsakları tüplerden ayrılan genç kadın, 3 aylık bir tedavinin ardından şimdi anne olmak için gün sayıyor.

İstanbul'da yaşayan Özlem (34) ve Hayrettin Sucu (37) çifti ilk çocuklarını bundan tam 10 yıl önce doğal yollarla kucaklarına aldı. Genç çift, 2 yıl önce ikinci çocuklarını dünyaya getirmeye karar verdi. Genç kadın doğal yollarla hamile kalamayınca Sucu çifti, tedavi yollarını araştırmaya başladı. Onlarca hastane gezen genç kadına 6 aşılama bir de tüp bebek tedavisi uygulandı. Sucu çifti, 2 yıl süren tedavilerden olumlu bir sonuç alamadı.

Bağırsakları ve tüpleri birbirine yapışmış

Son olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Murat Bozkurt'a başvuran genç kadının ultrason muayenesinde alışılmışın dışında bir durumla karşılaşıldı. Muayenede döllenmiş yumurtayı, yumurtalıklardan rahme taşıma görevi gören tüplere bağırsakların yapıştığı tespit edildi. Ayrıca rahminin T şeklinde olmasından dolayı dar olduğu farkettik. Laparoskopik cerrahi (kapalı ameliyat yöntemi)ile genç kadının bağırsakları tüplerden ayrıldı. Rahim genişletildi. Gördüğü tedaviden 3 ay sonra, genç anne adayıdoğal yollarla hamile kalarak 2 yıl süren hasretini sona erdirdi.

Karın ve baş ağrısı belirtileri vardı

Şimdi 4 aylık hamile olan ve bir erkek bebek dünyaya getirmeye hazırlanan Özlem Sucu, tedavi öncesi sürekli karın ve baş ağrısı şikayetlerinin olduğunu belirtti. Anne olamamasının önündeki engelin bağırsaklardan kaynaklandığını duyunca çok şaşırdığını ifade eden genç kadın, 3 aylık bir tedavinin ardından tekrar bebek sevinci yaşıyor.

07.03.2019 - DHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)